Szlaki rowerowe

Nikt nie wyobraża sobie lepszej formy rekreacji niż jazda na rowerze w otoczeniu dzikiej przyrody. Gmina Pobiedziska  przygotowała dla Państwa zbiór dostępnych szlaków rowerowych, dzięki którym będą Państwo z uśmiechem na twarzy wspominać nasze okolice.

ULOTKA INFORMACYJNA O SZLAKACH LEŚNYCH

PIASTOWSKI TRAKT ROWEROWY (104 km)

(pokrywa się z EUROVELO nr 2 i 9)
Na terenie gminy: 19,5 km
START: Moraczewo
META: Biskupice
NA TRASIE: Jezioro Wójtostwo oraz rezerwaty: Jezioro Drążynek i Jezioro Dębiniec; zabytki: kościół drewniany w Węglewie, kościół z XIII w., dzwonnica z XVIII w., rynek z zabudowaniami z XIX w. i pomnik Kazimierza Odnowiciela w Pobiedziskach. Szlak przecina niemalże cały obszar Parku Krajobrazowego Promno.

PIERŚCIEŃ DOOKOŁA POZNANIA (173 km)

Na terenie gminy: 15 km
START: na południe od miejscowości Góra
META: Stęszewice
NA TRASIE: Jez. Góra, dolina rzeki Cybiny z pozostałością średniowiecznego grodziska, Jez. Wronczyńskie, dworek z XIX w. i ścieżka dydaktyczna im. M. Jackowskiego we Wronczynie.

SZLAK ŁĄCZNIKOWY R-2 (22 km)

Na terenie gminy: 9,5 km
START: Tuczno
META: Biskupice
NA TRASIE: Jezioro Kowalskie, dworek z zabytkowym parkiem oraz tablica pamięci gen. L. Mierosławskiego w miejscowości Kowalskie, punkt etnograficzny Muzeum Pierwszych Piastów.

SZLAK ŁĄCZNIKOWY R-3 (27,1 km)

Na terenie gminy: 14 km
START: Tuczno
META: Brama Trzeciego Tysiąclecia nad Jeziorem Lednickim
NA TRASIE: neogotycki pałac w Krześlicach, kościół drewniany w Węglewie. Szlak wiedzie od Parku Krajobrazowego Puszcza Zielonka do Lednickiego Parku Krajobrazowego.

SZLAK ŁĄCZNIKOWY R-11 (21,9 km)

Na terenie gminy: 9,5 km
START: Gołunin
META: Kociałkowa Górka
NA TRASIE: dworki z zabytkowymi parkami w Gołuniu i Kociałkowej Górce, pozostałość średniowiecznego grodziska nieopodal Nowej Górki. Ostatni odcinek szlaku wiedzie przez tereny Parku Krajobrazowego Promno.

SZLAK ŁĄCZNIKOWY R-12 (45,3 km)

Niemalże w całości przebiega przez teren gminy Pobiedziska
START: Jerzykowo
META: Krześlice
NA TRASIE: jeziora: Kowalskie, Góra, Okrąglak, Baba, Uli, Ósemka, Dobra, Małe, Jerzyńskie; dolina rzeki Cybiny z pozostałością średniowiecznego grodziska, dworek z zabytkowym parkiem w Kociałkowej Górce, kościół z XIII w., dzwonnica z XVIII w., rynek z zabudowaniami z XIX w. w Pobiedziskach, Klasztor Sacre-Coeur, dworek z zabytkowym parkiem w Pomarzanowicach, dworek z XIX w. i ścieżka dydaktyczna im. M. Jackowskiego we Wronczynie, neogotycki pałac w Krześlicach. Szlak biegnie przez Park Krajobrazowy Promno i lasy czerniejewskie z Rezerwatem Okrąglak.

 

Źródło: www.pobiedziska.pl