ATRAKCJE W POBIEDZISKACH

pobiedziska_herb_dobry

Skansen Miniatur Szlaku Piastowskiego w Pobiedziskach, ul. Fabryczna 100 - pierwszy w Polsce park miniatur otwarty w 1998 roku z miniaturami najpiękniejszych budowli z Wielkopolski w skali 1:20, czynny przez cały rok

Gród Pobiedziska, ul. Fabryczna - nowy, ciekawy park rozrywki z wystawą średniowiecznych machin oblężniczych w wymiarach oryginalnych, których działanie można zobaczyć na własne oczy, a nawet spróbować swych sił

- Rynek z zabytkowymi XIX-wiecznymi kamienicami oraz historyczną fontanną przedstawiającą Lecha, Rusa i Czecha. Jest to fontanna, która mówi o początku państwa polskiego w bajkowej legendzie. Ukazuje bowiem ona scenę, w której Lech, Czech i Rus wyruszają na poszukiwanie nowych ziem dla siebie i swoich ludów.

- Kościół Św. Michała Archanioła w Pobiedziskach - gotycki kościół z przełomu XIII i XIV wieku stojący przy Rynku. Powstał na przełomie XIII i XIV wieku i należy do najstarszych kościołów gotyckich w Wielkopolsce. Na uwagę zasługuje obraz św. Michała Archanioła z 1621 r. oraz rzeźby Matki Boskiej Bolesnej z II połowy XV w. Na zewnętrznych murach kościoła znajduje się ponad 1000 zagadkowych dołków, które powstały prawdopodobnie w XIV-XVI wieku podczas używania tzw. świdrów ogniowych do rytualnego krzesania ognia w trakcie wielkosobotnich obrzędów.

- Pomnik Powstanców Wielkopolskich - na rynku miasta znajduje się najbardziej wymowny pomnik Powstańców Wielkopolskich. Na cokole pomnika znajdują się cztery skrzyżowane karabiny, a pod nimi widnieje orzeł z rozpiętymi skrzydłami.- Klasztor sióstr Sacre Coeur - budowla z lat 30. XX wieku. Pod karabinami i orłem natomiast znajduje się napis, czapka rogatywka oraz dwa skrzyżowane miecze. Napis brzmi: "Powstańcom wielkopolskim 1918-1919 i Wszystkim poległym za ojczyznę".