Wielkopolski Park Entograficzny

Położony nad wschodnim brzegiem Jeziora LednicaWielkopolski Park Etnograficzny w Dziekanowicach, około 300 m od trasy krajowej nr 5 z Poznania do Gniezna, zadziwia swymi rozmiaram. To jeden z największych skansenów w Europie! Zachwyca też bogactwem prezentowanych obiektów. Utworzono go w 1975 roku, skupiając w tym miejscu zabytki wiejskiej zabudowy, głównie drewnianej z terenu historycznej Wielkopolski. To rekonstrukcja XIX-wiecznej wsi o typowym układzie z tamtego okresu i obiektami drewnianymi od XVII do XX wieku.

Wśród zabudowy zobaczysz dworek, kościół, chałupy, zabudowania gospodarcze, wiatraki i inne obiekty, wnętrza wyposażone są w autentyczne sprzęty, meble i narzędzia. W niektórych zagrodach żyją też zwierzęta gospodarskie.

Imprezy w Parku Etnograficznym

- Topienie Marzanny - marzec
- Majówka nad Lednicą - maj
- Dzień Dziecka - maj/czerwiec
- Żywy Skansen - pierwsza niedziela lipca
- Pożegnanie lata - wrzesień

Takie imprezy jak Żywy Skansen przybliżają te sfery życia wsi, które uległy już zapomnieniu bądź stały się marginesem współczesnego życia - tradycyjne rzemiosło - garncarstwo, garbarstwo, szczotkarstwo, szewstwo oraz rękodzieło – rzeźba w drewnie, plecionki ze słomy, wycinanki z papieru, różnego rodzaju hafty. Odbywają się też wówczas zajęcia gospodarskie i domowe - przędzenie na kołowrotku i przęślicy, tkanie na krosnach, ubijanie masła, pieczenie chleba.

Istotnym elementem całodniowych pokazów są występy zespołów folklorystycznych prezentujących różnorodność strojów, tańców, przyśpiewek i zwyczajów wielkopolskich.

Oddział Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy
Dziekanowice 23, Lednogóra
tel. 61/ 427-50-10 wewn. 340
www.lednicamuzeum.pl
Godziny zwiedzania: 15 IV-30 IX codziennie 10.00-17.00